Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kam ďalej Viktor? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Citát z blogu:

"V Maďarsku bol v parlamente od tridsiateho marca schválený neobmedzený výnimočný stav, ktorého výsledkom je stav, v ktorom Orbán vládne dekrétmi, ktoré nepodliehajú parlamentu. Teda vlastne autokratická vláda jedného muža. Takáto zmena sa nestáva len tak. O čo mu teda ide?"

Ja som si vzal tú námahu, a prečítal ten zákon, ktorý bol zverejnený v Magyar Közlöny, v čísle 58. v ktorom je iba tento zákon.
Áno Orbán môže vládnuť dekrétmi, ale iba vo veciach, ktoré súvisia s bojom proti pandémii, či s odstraňovaním jej následkov.
Pozrel som si aj oficiálnu stránku ich parlamentu, aktuálne beží nejaké jarné zasadacie obdobie, v dňoch 6.-8. apríla a potom ešte štrnásteho. Takže parlament pracuje, samozrejme stále platí ale to, vládna koalícia má ústavnú väčšinu, takže vládne zákony v pohode prechádzajú.

Predpokladám, že v parlamente iste sú a budú obrovské hádky o tom, ktorý vládny dekrét naozaj súvisí s pandémiou a ktorý nie, či kedy dozreje čas na ukončenie stavu ohrozenia.
Lenže Orbán nemá dôvod na naťahovanie času trvania stavu ohrozenia, veď má ústavnú väčšinu, teda jeho dekréty v podobe zákonov by hladko prešli aj klasickou cestou, parlamentom, len pomalšie. A treba si priznať, sme v situácii, keď je naozaj lepšie reagovať na niečo behom hodiny, a nie zvolávať parlament.
Porovnávam to aj so situáciou v ČR, aj tam polemizujú, dokedy ponechávať ich stav ohrozenia v platnosti. Tam opozícia, či jej časť, to chce predlžovať vždy na dva týždne. Lenže dva týždne, to je ale permanentné zasadanie parlamentu. Britský premiér napr. pôvodne požadoval dvojročné obdobie, potom sa dojednali na polročných blokoch.
Takže nie sú univerzálne riešenia, treba vyčkať a nie vopred nad Orbánom lámať palicu.

Nakoľko mám 64 rokov, tak viem porovnávať. Orbán si situáciu náležite užíva, všetko rieši, kontroluje, bol na letisku, aby si osobne pozrel zásielku respirátorov z Číny, potom bol aj v nejakej nemocnici, aby sa osobne informoval o situácii a podobne.
Také obrázky som v TV-novinách vídaval v časoch socializmu. Na ľudí úžasne zaberajú a Orbán to vie. Ako aj vie to, že pandémia aj u nich ustúpi presne vtedy, ako aj v ostatnej časti EU, teda nič neriskuje, a bude v roku 2022 vo voľbách tou osobou, ktorá okrem nelegálnej migrácie porazila aj pandémiu. A o to mu ide, opäť vyhrať voľby. Pri súčasnej ústavnej väčšine môže mať na háku akýkoľvek nekonečný stav ohrozenia, aj bez toho cez parlament všetko pretlačí.
Je mazaný politik, aj vyučený právnik, svojimi metódami si už počas svojej prvej vlády, v druhej polovici deväťdesiatich rokov, si vyslúžil označenie "Malý Duce", (Malý Vodca) ale vždy bol natoľko pragmatický, aby včas cúvol.

Opäť citát z blogu:
"O to, že by voľby prehral sa báť nebude, keďže rád mení volebný systém vo svoj prospech. V súčasnosti má v parlamente už tretí-krát ústavnú väčšinu (t.j. dvojtretinovú), hoci získal vo voľbách ledva päťdesiat percent".

Somarina.
Ich volebný systém je nastavený tak, že víťaz berie všetko. Víťaz, nie Orbán. Opozícii nič nebránilo tomu, aby minulé voľby vyhrala a ona brala všetko.

Lenže opozícia aj teraz iba jalovo šteká, a ide proti sebe. Napr. Orbán včera ohlásil, že po pandémii opäť zavedie trináste dôchodky, ktoré v minulosti socialisti zrušili.
Opozícia včera v parlamente dala protinávrh, aby penzisti to dostali okamžite, lebo pandémia. Lenže voliči až tak hlúpy nie sú, aby nechápali, že teraz treba prachy na iné veci a 13. dôchodok vyčká na mierové časy, Predpokladám, že aj v minulosti ich mali koncom roka. Teda toľko o opozícii, nevie voličov tak osloviť, aby vyhrala....
 

 

Dobrý deň,
ďakujem za Vašu rozsiahlu reakciu, avšak na veci sa dívam svojimi očami a nie očami 64-ročného (zrejme skúseného) človeka. Z vašej reakcie vyplýva, že na jednej strane mi oponujete (vládnutie pomocou dekrétov a nedemokratické spôsoby) a na druhej strane mi v plnom rozsahu dávate pravdu, že Orbán svoju politickú moc dlhodobo presadzuje tak, ako ju presadzuje. V podstate sám konštatujete, že môže mať demokraciu na háku (formy a spôsoby ste uviedli). Pozastavil by som sa nad Vašimi úvahami o tom, "na čo tu máme parlament", keď vieme riešiť všetko prostredníctvom jedného muža. Ďakujem za reakciu.

S pozdravom
--
Filip Bajtoš
 

 

Dávete mi do úst to, čo som nikdy nepovedal. Nikdy a nikde som totiž nenapísal to, že akýkoľvek parlament je zbytočný. Ale ak ľudia začnú zo dňa na deň kapať ako muchy, tak žarty a parlamentné politické hry idú bokom, vláda musí mať možnosť na to reagovať operatívne, a nie týždne sa hádať v parlamente, či môžem niekomu zakázať také konanie, ktoré spôsobuje šírenie pandémie.
Neviem prečo práve maďarský stav ohrozenia vám robí problém, aj iné krajiny dočasne fungujú v mimoriadnom režime, každá v rámci svojich ústavných možností, pričom krajiny EU nemajú unifikované ústavy, teda aj reakcie na mimoriadnosti sú iné...

A nikde som nenapísal to, že Orbán má demokraciu na háku. Napísal som to, že má na háku stav ohrozenia. Ponechá si ho do času, pokiaľ bude pandémia a potom ju iste zruší. Stav ohrozenia totiž aj jemu prináša dosť komplikácií, tak by to načo silil do nekonečna a vyrábal iba dekréty?
Má predsa ústavnú väčšinu, môže teda riadiť krajinu aj bez dekrétov, pomocou zákonov, presne svojich predstáv a potrieb, moc mu k tomu dali voliči aj za výdatnej pomoci jalovej opozície...

Môj príspevok ste si neprečítali pozorne a iste ste nečítali ani ten zákon. Dekréty sú iba v súvislosti s pandémiou a s jej následkami, a ich parlament aj dnes zasadá a iste rieši všetko aktuálne potrebné, či dávnejšie naplánované a rozbehnuté.

Nie je chybou Orbána, že opozícia nevyhrala voľby, a nie ona brala všetko, vrátane ústavnej väčšiny.
Napr. volebný líder socialistov, pán Botka László, celý predvolebný čas iba o tom rečnil, že s kým nepôjde do koalície, respektíve požadoval od svojich možných koaličných partnerov absolútnu poslušnosť a vypratanie predvolebného ringu v prospech socialistov.
Pre istotu to ešte okorenil verejným prísľubom, že deň po víťazných voľbách zlikviduje pohraničný plot a otvorí cestu nelegálnej migrácii. Proste správal sa ako slon v porceláne a Orbánovi na zlatom podnose naservíroval volebnú výhru a ústavnú väčšinu.
Socialisti sa síce napokon chytili rozumu, Botku odvolali, ale už bolo neskoro. Za tieto veci Orbán nemohol, tú prehru si opozícia navarila sama...

Orbán navonok vystupuje ako osamelý bojovník, ale má za sebou krízový štáb, ktorý tiež pravidelne a obšírne komunikuje s verejnosťou.

Musíte si uvedomiť jednu vec. O výsledkoch volieb rozhodujú široké masy voličov, nie pár straníckych sympatizantov a kaviarenských intelektuálov. Teda ako politik alebo mám zrozumiteľný program pre široké masy, potom vyhrám, alebo program pre ne nemám, potom vo voľbách neuspejem.
A tie masy vôbec nie sú stranícky verné, naprieč celým politickým spektrom idú za dobrým programom. A čo je hlavné, tie masy väčšinovo nie sú hlúpe, vedia dobre voliť, inak by neboli tie povojnové úspechy západných ekonomík.

Aj ostatné maďarské voľby boli monitorované (OBSE), nič sa v nich neporušilo, akurát skonštatovali to, že opozícia mala menší prístup k verejnoprávnym médiám.
Ale ako som už vyššie písal, opozícia konala tak, aby nevyhrala, tak Orbán legitímne pri moci zostane minimálne po rok 2022...
 
Hodnoť

pri tej neskutočnej starosti

pána blogera o demokraciu v Maďarsku by som bol zvedavý na dve veci:
1. prijal maďarský parlament kvôli pandémii špicľovací zákon adekvátny nášmu
2. bude cez Veľkú Noc kontrolovať pohyb občanov v Maďarsku armáda?

ďakujem.
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 136
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 62
 3. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 48
 4. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 34
 5. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 30
 6. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 25
 7. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 24
 8. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 23
 9. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 21
 10. Miroslav Galovič: Rátanie kamalások. Tentoraz do dvoch (s exkurziou do školopovinnej minulosti). 21

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?